Akt stanu cywilnego, który zawiera dane niezgodne z danymi zawartymi w aktach zbiorowych rejestracji stanu cywilnego lub innymi aktami stanu cywilnego, o ile stwierdzają one zdarzenie wcześniejsze i dotyczą tej samej osoby lub jej wstępnych, albo z zagranicznymi dokumentami stanu cywilnego podlegają sprostowaniu przez kierownika urzędu stanu cywilnego, który je sporządził.
Jeżeli sprostowanie aktu stanu cywilnego jest niemożliwe na podstawie wyżej wymienionych dokumentów, sprostowania aktu stanu cywilnego dokonuje sąd w postępowaniu nieprocesowym, na wniosek osoby zainteresowanej, prokuratora lub kierownika urzędu stanu cywilnego.
Sprostowanie aktu stanu cywilnego dokonuje się z urzędu, na wniosek osoby, której ten akt dotyczy, lub jej przedstawiciela ustawowego, na wniosek osoby mającej w tym interes prawny lub prokuratora.
Wymagane dokumenty
- Wniosek o sprostowanie aktu.
- Dokument tożsamości (do wglądu).
- Wnioskując o sprostowanie aktu stanu cywilnego na podstawie materiałów archiwalnych, do wniosku należy załączyć uwierzytelniony odpis lub wypis, lub uwierzytelnioną reprodukcję tych materiałów
Opłaty
Opłata skarbowa 39 zł uiszczona w dniu złożenia wniosku.
Termin i sposób załatwienia
Sprostowania dokonuje się w formie czynności materialno-technicznej.Kierownik urzędu stanu cywilnego , dokonując sprostowania wydaje wnioskodawcy odpis zupełny sprostowanego aktu stanu cywilnego.
Tryb odwoławczy
Występuje tylko w przypadku decyzji odmownej do Wojewody Mazowieckiego w Warszawie, za pośrednictwem kierownika urzędu stanu cywilnego, w terminie 14 dni od daty jej doręczenia.
Podstawa prawna
- Ustawa z dnia 28 listopada 2014r. Prawo o aktach stanu cywilnego (Dz.u.z 2014r.poz.1741 ze zm.)
- Ustawa z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz.U.z 2016 poz.23)
- Ustawa z dnia 16 listopada 2006 o opłacie skarbowej (j.t.Dz.U.z 2014 poz.1628 ze zm.)
Załączniki: